Stepe Stepanovića 114, Banja Luka

English Bosanski
 

Liječenje unutrašnjih i vanjskih hemoroida

01/02/2022

 

lijecenje unutrasnjih i spoljasnjih hemoroida

Da li ste znali da svaka druga osoba iznad 50 godina starosti ima problem sa hemoroidima? Simptomi hemoroida često su bezopasni, ali mogu biti i znakovi prikrivenog oboljenja. Jasno je da pregled sam po sebi nije najugodnija stvar koja vam se može desiti, ali će vam riješiti problem i spasiti vas veće muke. Ukoliko i vi patite od hemoroida, znajte da niste jedini. U našu kliniku nam se skoro svakodnevno javljaju pacijenti sa ovim neprijatnim problemom, a evo i kako nastaju te koje su metode za liječenje unutrašnjih i vanjskih hemoroida.

Šta su hemoroidi i zašto nastaju?

Hemoroidi su proširenje vaskularnih struktura u završnom dijelu debelog crijeva, odnosno spleta vena koje se normalno nalaze u analnom kanalu. Oni obično izgledaju kao spužvasti jastučići i mogu biti različite veličine te se nalaziti na različim mjestima.

Hemoroidi su genetski prenosivi. Što znači da ukoliko su vaši roditelji imali problema sa hemoroidima, velika je vjerovatnoća da ćete probleme imati i vi. Takođe, napinjanje tokom defekacije, tvrda ili proljevasta stolica, podizanje teškog tereta, trudnoća i porod, kao i konzumiranje izrazito ljute i začinjene hrane plodno su tlo za razvoj ovog problema.

Faktori rizika za razvoj problema sa hemoroidima su sedentarni stil života, pretilost, pogrešan način ishrane ili pušenje.

Hemoroidi – Simptomi

Najčešći simptomi hemoroida su krvarenje i prolaps (ispadanje). Krvarenje u obliku svježe krvi može biti u tragovima na papiru ili obilnije tokom defekacije ili nakon nje.

Vrste hemoroida

Zavisno od toga da li je došlo do proširenja na unutrašnjem (gornjem) ili spoljašnjem (donjem) spletu vena, razlikujemo unutrašnje i spoljašnje hemoroide.

Zavisno o veličini prolapsa i simptoma, unutrašnji hemoroidi se dijele na 4 stepena:

  • prvi stepen je početni stepen hemoroida kod kojih nema ispadanja (prolapsa) iz analnog kanala, a simptomi su povremeno krvarenje nakon defekacije i svrbež;
  • drugi stepen hemoroida podrazumijeva ispadanje hemoroida prilikom napinjanja tokom defekacije, ali se oni spontano vraćaju u analni kanal; simptomi su povremeno krvarenje nakon stolice, svrbež i peckanje, a na analnom otvoru se može javiti i čvorić koji se s vremenom povuče;
  • treći stepen podrazumijeva hemoroide koji su stalno vani, ali se pritiskom prsta mogu vratiti u analni kanal; simptomi su povremena krvarenja tokom stolice, svrbež i peckanje;
  • četvrti stepen hemoroida je faza kada se hemoroidi ne mogu ručno vratiti u analni kanal; javlja se jak bol koji nastaje zbog tromboze u venskom sudu, to je bolno akutno stanje; možete primijetiti krvave tragove na donjem vešu.

Hemoroidi – Prevencija

Prevencija je u promjeni stila života. Jedite hranu bogatu vlaknima, poput citrusnog voća, suvih šljiva, smokava ili lubenice i pijte dosta tečnosti. Ukoliko većinu vašeg dana provodite sjedeći, uvedite redovnu fizičku aktivnost. Ukoliko imate višak kilograma, smanjenje kilograma takođe može umanjiti šanse za pojavu ovog problema.

Liječenje unutrašnjih i vanjskih hemoroida

Dijagnoza i terpija podrazumijevaju adekvatan pregled (inspekcija, digitorektalni pregled i anoskopija) i savjet.

Terapija: u blažim slučajevima dovoljna je regulacija stolice, izbjegavanje dužeg sjedenja, adekvatna higijena i lokalno primjenjive masti i čepići. Ostale metode mogu biti: iniciranje sklerozanasa, gumene ligature, fotokoagulacija laserom, THD (transanalana hemoroidalna dearterijalizacija) i klasična hirurška intervencija.

Ukoliko imate problema sa hemoroidima, u gastroenterološkoj ambulanti klinike Be Well možete dobiti adekvatanu dijagnozu i terapiju od strane stručnjaka sa dugogodišnjim iskustvom u ovoj oblasti gastroenterologije. Jedna od mogućih terapija je ligaturisanje hemoroida, poznatija kao podvezivanje hemoroida. Ligacija hemoroida predstavlja zlatni standard u liječenju hemoroida, veoma je brz, efiksan i jednostavan metod sa kojim se postižu dobri rezultati kod prvog, drugog i trećeg stepena bolesti hemoroida.

Što se tiče procesa ligacije hemoroida, odnosno postavljanja gumi ligatura, on se radi bez anestezije (opšte ili lokalne) i traje jedan minut, a više od 95% pacijenata nam je potvrdilo da se osjećaju mnogo bolje nakon tretmana.

Termin za pregled ili ligaciju hemoroida u našoj klinici možete zakazati na brojeve telefona 051 965 256 ili 066 33 44 55, na email [email protected] ili popunjavanjem formulara na www.klinikabewell.com.

Budi dobro!

Dr Suzana Tadić, specijalista interne medicine