Stepe Stepanovića 114, Banja Luka

English Bosanski
 

Dobrodošli u
neurološku ambulantu

Neurologija izučava nervni sistem, njegov rad i poremećaje funkcije i oboljenja centralnog i perifernog nervnog sistema.

Šta podrazumijeva neurološki pregled?

Neurološki pregled podrazumijeva pregled nervnog sistema kojeg čine mozak, kičmena moždina, kao i periferni živci i mišići. Cilj neurološkog pregleda jeste uspostavljanje dijagnostičkih zaključaka ili pretpostavki na osnovu kojih se daju preporuke za dodatne dijagnostičke pretrage, ukoliko je to potrebno.

Neurologija je grana medicine koja se bavi poremećajima centralnog i perifernog nervnog sistema, a neurolog je specijalista koji izučava, dijagnostifikuje i liječi različite bolesti nervnog sistema (mozga i kičmene moždine), kao i živaca koji potiču iz mozga i kičmene moždine. U neurološkoj ambulanti klinike Be Well neurolozi dijagnostifikuju, prate, kontrolišu i liječe neurološka stanja i bolesti, poput vrtoglavica, zujanja u ušima, glavobolja odnosno migrena, stanja nakon moždanog udara, Alchajmerove bolesti, multiple skleroze, Parkinsonove bolesti i slično.

Indikacije za neurološki pregled:

Na neurološki pregled treba da odete ukoliko imate jedan ili više sljedećih simptoma:

  • Zujanje u ušima
  • Glavobolja
  • Vrtoglavica
  • Nesanica ili loš san
  • Trnjenje jedne strane lica
  • Trnjenje ruku ili nogu
  • Dvostruka slika (diplopija)
  • Problemi sa održavanjem ravnoteže ili koordinacije
  • Slabost u mišićima
  • Bolovi u vratu i kičmi
  • Poremećaj govora
  • Epilepsija
  • Moždani udar
  • Tremor

Kako izgleda neurološki pregled?

Neurološki pregled počinje onog trenutka kada pacijent uđe u neurološku ambulantu. Neurolog pažljivo posmatra pacijenta prilikom ulaska i tokom razgovora. Pregled počinje uzimanjem detaljne anamneze od pacijenta, kojem treba pustiti da problem detaljno i polako objasni svojim riječima. Pored niza informacija o tegobama sa kojima pacijent dolazi na neurološki pregled, neurologa će vjerovatno zanimati i da li je pacijent ranije bio zdrav i da li je bolovao od ozbiljnijih bolesti. Sve te informacije će mu pomoći da lakše postavi dijagnozu. Neurološkim pregledom mogu se otkriti bolesti nerava, kičmene moždine, mozga i mišića.

Nakon anamneze, prelazi se na ispitivanje fizičkih i psihičkih funkcija pacijenta korišćenjem fizičkih i psihičkih testova, kao i ispitivanje stanja i eventualnih oštećenja kranijalnih živaca.

Neurološki pregled obično traje oko 30 minuta, ali to naravno zavisi od trenutnog stanja i simptoma koje pacijent osjeća, kao i od istorije prethodnih bolesti.

Fizička komponenta neurološkog pregleda podrazumijeva ispitivanje hoda, ravnoteže, refleksa, spretnosti pokreta, rada moždanih živaca i slično. Sa ciljem da se procijeni postoje li povrede motoričkog nerva vrše se procjene snage, funkcije i tonusa mišića, a takođe se testira i koordinacija pokreta i mogućnost stajanja.

Procjena refleksa se vrši pomoću neurološkog čekića. Refleksnim neurološkim čekićem se izazivaju normalni ili abnormalni refleksi, a udarac čekićem na tačno određeno mjesto treba da se manifestuje refleksnim odgovorom ukoliko ne postoji neurološko oštećenje. S druge strane, mogu da se jave patološki refleksi koji ukazuju na neko od neuroloških oboljenja.

Psihološka procjena predstavlja jednu od bitnijih stavki neurološkog pregleda. Pažljivim opservacijama i različitim psihološkim testovima vrši se procjena trenutne psihološke sposobnosti pacijenta. Psihološki status podrazumijeva procjenu raspoloženja i sve aspekte svijesti pacijenta, kao što su pažnja, pamćenje i orijentacija u vremenu i prostoru. Neurolog tokom razgovora takođe prati neverbalni govor pacijenta i njegove emocionalne reakcije.

Pregled kranijalnih živaca podrazumijeva procjenu 12 živaca koji izlaze iz mozga odnosno moždanog stabla. Za svaki od moždanih živaca može da se radi niz pretraga koje mogu ukazivati na neki od neuroloških poremećaja. Različitim testovima se utvrđuje da li je i u kojem stepenu neki od kranijalnih živaca oštećen.

Funkcije kranijalnih (moždanih) živaca i testovi koji se rade za procjenu njihovog oštećenja:

1. Kranijalni živac – olfaktorni – čulo mirisa (provjerava se tako što se pacijentu daju specifični mirisi koje bi trebao prepoznati ukoliko ovaj živac nije oštećen)

2. Kranijalni živac – optički – čulo vida (test se vrši pomoću Snellenove tablice za oštrinu vida)

3. Kranijalni živac – okulomotorni (provjeravaju se pokreti očne jabučice)

4. Kranijalni živac – trohlearni (takođe se provjeravaju pokreti očne jabučice)

5. Kranijalni živac – trigeminalni (provjerava se oštećenje živca odgovornog za osjećaje na licu i ustima, kao i za kretanje mišića aktivnim tokom žvakanja)

6. Kranijalni živac – abducens (takođe se provjeravaju pokreti očne jabučice)

7. Kranijalni živac – facijalni – čulo ukusa (živac koji je odogovoran za pokrete mišića lica a testiraju se facijalne slabosti)

8. Kranijalni živac – vestibulokohlearni – čulo sluha (testiraju se sluh i ravnoteža)

9. Kranijalni živac – glosofaringealni – čulo ukusa (provjeravaju se čulo ukusa i gutanje)

10. Kranijalni živac – vagus (provjeravaju se sposobnost gutanja, refleksi, čulo ukusa i govor)

11. Kranijalni živac – akscesorni (ispituje se testiranjem mišića ramena i vrata)

12. Kranijalni živac – hipoglosalni (živac odgovoran za kretanje jezika, a provjerava se postoje li atrofije ili slabosti mišića jezika)

Kada se završe fizička i psihološka procjena, kao i uvid u nalaze, ukoliko ih pacijent već posjeduje, neurolog postavlja dijagnozu ili sumnju na određenu dijagnozu. Dalje slijedi propisivanje adekvatne terapije, davanje uputa o uzimanju lijekova i, ukoliko je potrebno, preporuke za prehranu, pojačanu fizičku aktivnost, radnu sposobnost i slično. Neurolog takođe može pacijenta uputiti na dodatne pretrage (ultrazvučno snimanje, magnetna rezonanca (MRI), EEG, EMNG) ili preglede kod drugih specijalista.

Koje neurološke pretrage su dio neurološkog pregleda?

U Be Well neurološkoj ambulanti možete obaviti sljedeće pretrage i preglede:

  • Specijalistički pregled 
  • Kontrolni pregled
  • Prostigminski test
  • Jednokratni test sa levodopom
  • Ultrazvuk krvnih sudova vrata
  • EMNG (ispitivanje mišića i živaca)

Da li je potrebna posebna priprema pred neurološki pregled?

Ukoliko dolazite na prvi pregled, bez ranije istorije nekog od ovih oboljenja, nema potrebe da radite neke analize prije samog pregleda. Ponesite samo nalaz, ukoliko imate takav, onog doktora koji Vas upućuje. Specijalistički pregled je standardan po sistemima, sa značajnim osvrtom na anamnestičke podatke i subjektivne tegobe koje mogu ukazivati na problem neurološke prirode. Ako Vaš doktor bude smatrao da je potrebna dodatna dijagnostika moguće je da će odmah biti urađen ultrazvučni pregled krvnih sudova za koji Vam nije potrebna prethodna priprema.

Ukoliko dolazite na neki od kontrolnih pregleda, zbog praćenja stanja, hroničnog ili akutnog oboljenja, vjerovatno postoje potrebni (ranije traženi) nalazi sa kojim se javljate. Najbolje je da se o pripremnim nalazima informišete kod medicinskih tehničara naše klinike na broj telefona 051 965 256.

Naš tim doktora:

O vašem zdravlju u neurologija ambulanti brinuće:

ZU Be Well

Dr Rade Šaula

specijalista neurologije
ZU Be Well

Dr Milica Babić

specijalista neurologije
ZU Be Well

Dr Mladen Pušac

specijalista fizikalne medicine i rehabilitacije

Dostupnost doktora

dr Rade Šaula, svakog dana
dr Milica Babić, svakog dana
dr Mladen Pušac, svakog dana

Dobrodošli u Be Well!

Vaše dobro zdravlje je naša misija.

Budite dobro, osjećajte se dobro, živite dobro!

klinika be well potpis

Zakažite termin za pregled:

    Ime prezime Broj telefona
    E-mail Odaberi ambulantu

    Zakažite termin za pregled:

      Ime prezime Broj telefona
      E-mail Odaberi ambulantu
      Dostupni na
      051 965 256
      Stepe Stepanovića 114,
      78 000 Banja Luka