Upala uha česta je pojava kako kod odraslih, tako i kod djece. Kada se govori o upali uha najčešće se misli na bakterijsku ili virusnu infekciju srednjeg uha. Međutim, naše se uho dijeli na vanjsko, srednje i unutrašnje, pa stoga i upale mogu biti različite: upala vanjskog uha, upala srednjeg uha i upala unutrašnjeg uha. Važno ih je razlikovati, jer se i liječenje upale uha razlikuje u odnosu na vrstu upale.
Bol u uhu, nagluvost, zujanje, vrtoglavica, mučnina, curenje iz ušiju samo su neki od simptoma upale. Infekcija uha često je posljedica prehlade, alergije, gripe, začepljenja Eustahijeve tube ili neke druge bolesti. Djeca su sklonija upalama ušiju, dok su kod odraslih infekcije rjeđe, ali upornije i komplikovanije za liječenje. Ignorisanje simptoma može ostaviti dugotrajne posljedice, a hronične upale mogu trajno oštetiti sluh. Zbog toga je važno znati kako prepoznati upalu uha i kako je pravilno liječiti.
Sadržaj članka
- Uzroci upale uha kod odraslih
- Uzroci upale uha kod djece
- Upala uha – simptomi
- Upala vanjskog uha kod odraslih
- Upala vanjskog uha kod djece
- Upala srednjeg uha kod odraslih
- Upala srednjeg uha kod odraslih – simptomi
- Upala srednjeg uha kod djece
- Upala unutrašnjeg uha kod odraslih
- Upala unutrašnjeg uha kod djece
- Upala uha kod beba
- Postavljanje dijagnoze
- Upala uha – liječenje
- Komplikacije upale uha
- Prevencija kod upale uha
- Liječenje upale uha u klinici Be Well
Uzroci upale uha kod odraslih
Upale uha spadaju u infekcije gornjih disajnih puteva, koje se manifestuju u prvom redu bolovima u uhu, a kod male djece i visokom temperaturom. Uzroci upale uha mogu biti različiti, poput propuha, sinusa ili ulaska vode u uši. Neki od uzroka mogu biti i:
- alergije
- razne kupke, sapuni, šamponi koji iritiraju kožu zvukovoda
- bolesti kože zvukovoda poput ekcema, psorijaze ili seboreje, znojenje
- oštećenje slušnog kanala pri čišćenju oštrim predmetom
Uzroci upale uha kod djece
Najčešći uzroci upale uha kod djece su virusi i bakterije. Infekcijama respiratornih puteva naročito su sklona mala djeca čiji je imunitet još nezreo. Boravak u kolektivima (jaslice ili vrtić) pogoduje širenju respiratornih infekcija, pa samim tim i upalama ušiju. Curenje ili začepljen nos su često prvi znak upale, zbog čega je izuzetno važno voditi brigu o prohodnosti nosa.
Na česte upale u dječijoj dobi utiče i građa i položaj Eustahijeve tube, koja spaja nosnu šupljinu sa srednjim uhom, jer infekcije iz nosne šupljine lako prodru u srednje uho i uzrokuju upalu. Pored toga uzrok upale ušiju kod djece mogu biti i uvećani krajnici, a naročito treći krajnik. Problemi sa krajnicima utiču na upale ušiju, uz simptome otežanog disanja kroz nos, a naročito otežanog disanja noću, hrkanja, stalno otvorenih usta zbog nemogućnosti disanja kroz nos kao i govora kroz nos (nazalni govor).
Od svih upala uha kod djece, 1/3 čine bakterijske upale, a 2/3 su virusne. Bakterijske upale zahtijevaju liječenje antibiotikom, dok virusne prolaze uz simptomatsku terapiju.
Iako su sva djeca osjetljiva na upale uha, postoje određene grupe koje su nešto više sklonije od ostalih. Djeca s najvećim rizikom za učestale upale uha uključuju:
- dječake
- djecu koja idu u jaslice/vrtić
- djeca čija su braća i sestre imala česte upale uha
- djeca u čijoj porodici postoje slučajevi astme, alergija ili ekcema
- djeca koja su izložena pasivnom pušenju
Upala uha – simptomi
Bol u uhu, jednom ili oba, vodeći je simptom upale uha. Infekciji ili upali najčešće prethodi curenje nosa ili začepljen nos. S obzirom da upala uha spada u infekcije gornjih disajnih puteva, može biti povezana i sa upalom grla, a limfni čvorovi na vratu mogu biti uvećani.
Kada su u pitanju infekcije ušiju kod djece, neki od simptoma koji mogu ukazivati na upalu su razdražljivost, slab apetit, nespavanje i plakanje djeteta. Povišena ili čak veoma visoka temperatura takođe su karakteristične za dječiju upalu uha.
Simptomi upale uha mogu da variraju u zavisnosti od toga da li su blaži ili teži.
- Blagi: svrbež i/ili crvenilo ušnog kanala i osjećaj nelagode
- Srednji: bol u uhu, naročito na dodir, osjećaj punoće u uhu, slabiji sluh (”začepljeno uho”)
- Teški: jaka bol, oslabljen sluh, crvenilo ili oticanje područja oko uha i/ili limfnih čvorova na vratu
Upala vanjskog uha (Otitis externa) kod odraslih
Upala vanjskog uha predstavlja upalu zvukovoda – kanalića koji vodi do bubnjića. Uzroci mogu biti različite vrste bakterija ili gljivica, kao i voda ako se predugo zadrži u zvukovodu. Naime voda pogoduje bubrenju cerumena (ušne smole) i može uticati na razvoj upale. Upala vanjskog uha je češća u ljetnjim mjesecima kada se ljudi više kupaju u bazenima i moru, a ova upala se naziva još i „plivačko uho“.
Pored toga, otitis externa se često dogodi zbog fizičkih manipulacija zbog čega se preporučuje da se uši ne čiste štapićima za uši. Štapići mogu uzrokovati oticanje, iritaciju, mehaničku povredu kože zvukovoda i na kraju upalu.
Upala vanjskog uha (Otitis externa) kod djece
Kada je u pitanju upala vanjskog uha kod djece ona se najčešće manifestuje bolom u jednom ili oba uha, a djeca mogu reći i da osjećaju kao da ih boli pola glave. Temperatura najčešće nije prisutna, niti je opšte stanje djeteta narušeno.
U najvećem broju slučajeva do upale vanjskog uha dolazi nakon čišćenja ušiju sa štapićima kada se fizički povrijedi zvukovod ili se cerumen pogura dublje nazad i dođe do začepljenja. Pored toga, „plivačko uho“ je i kod djece češće ljeti nakon kupanja u moru ili bazenu zbog zaostale vode u ušnom kanaliću. Ovom problemu su sklonija djeca koja se bave plivanjem i izvan ljetnje sezone.
Upala srednjeg uha (Otitis media) kod odraslih
Upala srednjeg uha kod odraslih može biti različitog intenziteta, različite dužine trajanja i posljedica različitih faktora. Zbog toga razlikujemo tri upale srednjeg uha:
- akutna upala srednjeg uha,
- hronična upala srednjeg uha i
- sekretorna upala srednjeg uha
Kod odraslih se upala srednjeg uha često pojavljuje nakon preboljenog virusa prehlade, ili leta u avionu, a može biti i posljedica borbe sa sezonskim alergijama. Upala srednjeg uha takođe može da se desi i nakon nepažljivog čišćenja ušiju pomoću štapića za uši.
U rizičnu grupu ubrajaju se:
- muškarci
- osobe s porodičnom istorijom čestih upala uha
- osobe koje žive s pušačima („pasivni pušači“)
- osobe sa bolestima gornjih disajnih puteva
- osobe koje pate od alergija
Upala srednjeg uha kod odraslih – simptomi
- bol u uhu
- oslabljen sluh
- iscjedak iz uha
- zujanje u ušima (tinitus)
- osjećaj pritiska u uhu
- vrtoglavica
- groznica
- glavobolja
- mučnina i/ili povraćanje
Upala srednjeg uha (Otitis media) kod djece
Najčešće upale uha kod djece su upale srednjeg uha i u najvećem broju slučajeva kad se kaže da dijete ima upalu uha, misli se na akutnu upalu srednjeg uha (otitis media acuta). Upala srednjeg uha kod male djece je neuporedivo češća od upale vanjskog uha ili od značajno opasnije upale unutrašnjeg uha. Do dobi od 3 godine skoro 70% djece bar jednom preboli upalu uha, a do polaska u školu taj broj iznosi i 90%. Više antibiotika koristi se u svrhu liječenja upale srednjeg uha kod djece nego za bilo koju drugu bolest.
Upala se najčešće javlja kao komplikacija virusne infekcije gornjeg respiratornog sistema, zbog koje dolazi do zatvaranja Eustahijeve tube, prirodnog kanala koji spaja nosni dio ždrijela i srednje uho.
Simptomi upale srednjeg uha kod djece:
- Jak, najčešće pulsirajući, bol u uhu/ušima
- Visoka temperatura
- Nagluvost
- Nesanica
- Razdražljivost
- Curenje iz uha
Kod djece se mogu razviti i serozne upale srednjeg uha, odnosno hronične upale srednjeg uha. Nakon akutne upale može se desiti da se u srednjem uhu zadrže tečnost i sluz, a takvo okruženje je idealno za razvoj bakterija i virusa. Razvijanje novih upala praćeno je simptomima nagluvosti, osjećaja pritiska u ušima i pucketanja u uhu tokom gutanja.
Upala unutrašnjeg uha (Otitis interna, Labirintitis) kod odraslih
Upala unutrašnjeg uha kod odraslih se još naziva i Labirintitis može biti izrazito opasno stanje ukoliko se ne prepozna na vrijeme i ne liječi adekvatno. Upala unutrašnjeg uha najčešće je virusna, a javlja se kao posljedica infekcija gornjih disajnih puteva. Do upale mogu dovesti i hronična upala srednjeg uha, meningitis, trauma glave, određeni lijekovi i tumori. Ukoliko je do upale unutrašnjeg uha došlo usljed bakterijskih uzročnika i pojavi se gnoj, može doći do trajnog gubitka sluha.
Simptomi koji mogu ukazivati na upalu labirinta su zujanje u ušima, nagluvost, vrtoglavica, poremećaj ravnoteže, mučnina i povraćanje. Ukoliko se adekvatno i na vrijeme djeluje, uz odgovarajuću terapiju najčešće dolazi do potpunog ozdravljenja.
Upala unutrašnjeg uha (Otitis interna, Labirintitis) kod djece
Upale unutrašnjeg uha kod djece su rijetke. Labirintitis nastaje kao komplikacija akutnih ili hroničnih upala srednjeg uha. Kao i kod odraslih, i kod djece upala labirinta najčešće nastaje kao posljedica hroničnih upala srednjeg uga, nakon traume, a ovoj upali sklonija su djeca koja imaju poremećaje imunološkog sistema. Simptomi koji se javljaju su zujanje u uhu, oslabljen sluh, gubitak ravnoteže, mučnina, povraćanje i vrtoglavica.
Upala uha kod beba
Upala uha kod beba je česta pojava, a uzrokovana je uglavnom virusima ili bakterijama. Trajanje je najčešće nekoliko dana i može se javiti kao odgovor na prehladu ili upalu sinusa. Problem sa prepoznavanjem upale je taj što bebe ne znaju da kažu šta ih muči, ali na upalu uha se može posumnjati ukoliko beba plače više nego inače, ima povišenu tjelesnu temperaturu i pokazuje simptome prehlade. Pored toga, znakovi koji jasnije pokazuju da se radi o problemu sa ušima su žuti iscjedak iz ušiju, beba se češe ili vuče uši, neugodan miris iz ušiju, proljev ili povraćanje, problemi sa apetitom i odbijanje sisanja.
Treba posjetiti pedijatra i započeti liječenje antibioticima ako simptomi ne nestanu nakon tri dana ili ako beba:
- ima temperaturu iznad 39 °C
- razdražljiva je i neprestano plače
- povraća više puta
- odbija hranu i vodu ili sisanje
- dobije druge simptome poput osipa
- postane vrlo letargična
- ima drugih hroničnih zdravstvenih problema
Postavljanje dijagnoze
Dijagnoza upale uha se postavlja na osnovu kliničke slike i pregleda, a rijetko kada je potrebno uzeti bris za mikrobiološku analizu koji dokazuje određenu vrstu uzročnika. Specijalista otorinolaringolog daje tačnu dijagnozu i prepisuje terapiju adekvatnu vrsti upale i simptomima.
Doktor na pregledu koristi otoskop – poseban uređaj za pregled bubnjića kojima pregleda vanjsko uho i izgled bunjića. Ukoliko postoji potreba, može se upotrijebiti i pneumatski otoskop koji služi za testiranje pokretljivosti bubnjića pomoću kojeg se upuhuje zrak u uho. Pneumatski otoskop će pokazati ograničeno kretanje bubnjića ako u uhu postoje tečnost koja ukazuje na upalu.
Timpanometrija predstavlja treću veoma učinkovitu dijagnostičku metodu koom se sa visokom pouzdanošću prate i otkrivaju promjene u srednjem uhu. Uz pomoć uređaja timpanometra mjeri se pritisak vazduha u srednjem uhu, pokretljivost bubne opne i provjerava rad slušnih koščica.
Timpanometrija je bezbolna pretraga koja traje dvije do tri minute. Kao rezultat timpanometrije dobije se nalaz timpanogram obliku krivulje. Idealan nalaz je krivulja u obliku slova A. Na postojanje tečnosti iza bubnjića ukazuje ravna krivulja timpanograma. Međutim, ukoliko su na vanjskom uhu jasno vidljvi znakovi upale srednjeh uha, nije preporučljivo raditi timpanometriju.
Timpanometrijom se može otkriti:
- upala srednjeg uha
- perforirana bubna opna
- tekućina u srednjem uhu
- tumor
- poremećaj u funkciji koščica srednjeg uha
- problem u funkciji Eustahijeve tube
- uvećan treći krajnik
Upala uha – liječenje
Ponekad se za rješavanje upale uha preporučuje samo čekanje da simptomi prođu, uz upotrebu analgetika koji će umanjiti bol, dok se u većini slučajeva terapija sastoji od antibiotika koji dovode do bržeg povlačenja simptoma i sprečavanja komplikacija kao što je gubitak sluha i slično.
Za liječenje upale uha koriste se lijekovi koji će vratiti funkciju Eustahijeve tube. Upala uha se kod odraslih najčešće liječi 7 do 10 dana i to primjenom antibiotika, a pošto je vrlo vjerovatna visoka tjelesna temperatura u terapiju su uključeni i antipiretici. S obzirom na to da upala uha može biti alergijska reakcija, za ublažavanje tegoba u tim se slučajevima koriste se lijekovi protiv alergija.
Osnovni terapijski postupci kod upale uha su:
- analgetici i antipiretici – lijekovi protiv bolova i za smanjenje temperature
- dekongestivne kapi za nos – da bi se uspostavila funkcija Eustahijeve tube, što pridonosi popuštanju bola
- utopljavanje bolesnog uha – npr. staviti zagrijanu gazu na uho
- antibiotik – samo ukoliko se radi o bakterijskoj upali
Komplikacije upale uha
Upalu uha ne treba olako shvatiti, jer nepravilno i neadevatno liječenje mogu dovesti do niza komplikacija. Neliječene upale uha mogu dovesti do trajnog gubitka sluha, kao i do problema sa govorom (kod djece dovode do kašnjenja razvoja govora) i infekcijama u drugim dijelovima glave.
Oslabljen sluh tokom upale uha može trajati i do mjesec dana nakon upale. Među najčešćim komplikacijama upale uha su perforacija bubnjića odnosno pucanje bubne opne i razvoj hronične gnojne upale srednjeg uha.
Ozbiljnije komplikacije jesu potpuni gubitak sluha, intrakranijalni čirevi, meningitis i nastanak mastoiditisa odnosno infekcije kosti lobanje koja se nalazi odmah ispod uha. Mastoiditis se može javiti u neadekvatno liječenoj upali srednjeg uha. Zbog toga treba pratiti stanje, te uz simptome crvenila i bola iza uha koji ostaju i nakon antibiotske terapije u trajanju od 10 dana, obavezno ponovo potražiti pomoć doktora specijaliste.
Prevencija kod upale uha
Kada je u pitanju preventivno djelovanje na upale ušiju kod odraslih osoba važno je preduzimati mjere opreza prilikom radnji koje mogu napraviti problem – paziti prilikom kupanja i šamponiranja kose, pažljivo čistiti uši pomoću štapića za uši ili još bolje ne koristiti ih nikako, na plivanju zaštiti uši i spriječiti ulazak prljave vode kako bi se izbjegao problem „plivačkog uha“.
Djecu je nemoguće u potpunosti zaštiti od upale uha, ali se mogu poduzeti koraci koji će smanjiti rizik od razvoja infekcije i mogućih komplikacija kao što su izbjegavanje velikih kolektiva poput jaslica/vrtića, ne izlagati djecu pasivnom pušenju i paziti da se uho ne povrijedi prilikom čišćenja.
Neki od načina koji pomažu u sprečavanju upale ušiju su:
- Uho treba održavati suhim – nakon svakog kupanja posušiti uši mekanim peškirom ili maramicom
- Izbjegavati plivanje u vodi sumnjivog kvaliteta
- Izbjegavati guranje stranih predmeta u uho, te čišćenje štapićima za uši
- Ne pretjerivati u pranju ušiju kupkama i šamponima – odmašćena koža je osjetljivija na infekcije, a smanjuje se i kiselost kože koja je njena prirodna zaštita
- Ne odstranjivati višak ušne masti (cerumena) neadekvatnim predmetima – treba otići u ordinaciju i stručno je odstraniti
- Svrab zvukovoda često je znak početne upale – treba na vrijeme započeti terapiju
Liječenje upale uha u klinici Be Well
Ukoliko ste kod sebe ili kod Vašeg djeteta primijetili simptome koji ukazuju na upalu uha, pregled možete obaviti u ORL ambulanti klinike Be Well u kojoj ordiniraju prof. dr Mirjana Gnjatić i dr Vladimir Vranješ.
Pregled možete zakazati na brojeve telefona 051 965 256, 066 33 44 55, email adresu [email protected] ili putem naše službene web stranice www.klinikabewell.com.
Budite dobro! 🍀
Vaša klinika Be Well
Nastavi čitanje: Timpanometrija od sada u ORL ambulanti