Stepe Stepanovića 114, Banja Luka

English Bosanski
 

Sterilizacija i kontrola sterilizacije u klinici Be Well

30/08/2022

sterilizacija

Pravilno održavanje, dezinfekcija i sterilizacija prostorija i instrumenata naš su imperativ. Visoko odgovornim ponašanjem osiguravamo kvalitet, sigurnost i čistoću, te na taj način obezbjeđujemo sigurne uslove za rad medicinskog osoblja i čuvamo zdravlje naših pacijenata.

Dezinfekcija i sterilizacija

Kako bi se medicinski instrumenti pripremili za uspješan postupak sterilizacije potrebno je prije toga izvršiti čišćenje, pranje, dezinfekciju i sušenje. Dezinfekcija predstavlja postupak kojim se smanjuju ili uništavaju pojedini mikroorganizmi, dok je sterilizacija proces kojim se u potpunosti uklanjanju svi živi mikroorganizmi (u vegetativnoj formi ili u formi spora) sa površina koje su u upotrebi u zdravstvenim ustanovama. Cilj je ukloniti sve oblike mikroorganizama iz prostorija, operacionih sala i medicinskih instrumenata kako prilikom ponovnog korišćenja ne bi došlo do neželjenih infekcija.

Metode sterilizacije značajno su se unaprijedile posljednjih godina  i mogu se izvoditi različitim sredstvima i postupcima:

  • vrućom vodenom parom u autoklavu (tzv. parna sterilizacija kojom se sterilišu hirurški instrumenti i gumene rukavice)
  • hemijskim sredstvima
  • ultraljubičastim zracima

Parna sterilizacija (autoklav)

U klinici Be Well kombinujemo različite metode sterilizacije kako bismo obezbijedili najveći nivo kvaliteta higijenskih uslova. Parni sterilizator ili autoklav je brza i pouzdana metoda sterilizacije koja se najčešće koristi u zdravstvenim ustanovama. Proces parne sterilizacije se vrši na visokim temperaturama sa zasićenom vodenom parom. Instrumenti se sterilišu pod pritiskom od 1 bara na temperaturi od 121 °C u periodu od 30 minuta, ili pod pritiskom od 2 bara na temperaturi od 134 °C u trajanju od 15 minuta. Sterilizacija parom se koristi za sve predmete koji mogu prihvatiti toplotu i vlagu, a para takođe može prodrijeti u guste materijale kao što su posude, omoti, PVC cijevi i slično.

Za održavanje površina u našoj klinici koristimo sertifikovana hemijska sredstva, a prostorije dodatno sterilišemo UV lampama.

Kontrola sterilizacije

Pored različitih metoda sterilizacije kojima preventivno djelujemo na prenos infekcija, u klinici vršimo i kontrolu sterilizacije na više načina: fizički, hemijski i biološki.

Fizička ili mehanička kontrola podrazumijeva praćenje parametara kao što su temperatura i pritisak u autoklavu i vrijeme sterilizacije.

Kod hemijske kontrole koriste se hemijski indikatori koji omogućavaju kontrolu parametara sterilizacijskog procesa na principu reakcije i interakcije hemijskih supstanci sa sterilizacijskim medijem, odnosno vrućom vodenom parom u autoklavu. U klinici Be Well kao hemijske indikatore kojima se kontroliše proces sterilizacije koristimo indikator trake za sterilizaciju („Mikulić traka“) i Bowie-Dick test. Indikator trake vizuelno pokazuju da li je neki predmet bio izložen sterilizacijskom ciklusu. Promijenjena boja trake ukazuju na uspješnost sterilizacije, odnosno da je sterilisani predmet bio u kontaktu sa vrućom vodenom parom. Bowie-Dick test se koristi za kontrolu vakuumskog sistema autoklava, tj. na eventualnu prisutnost neželjenog zraka u komori sterilizatora. Promjena boje ovog testa takođe pokazuje da je sterilizacija uspjela.

Treći način kontrole sterilizacije jeste upotreba bioloških indikatora koji sadrže posebno pripremljene mikrobiološke spore vrlo visoke otpornosti (Geobacillus stearothermophilus) i radi se na svaka tri mjeseca u Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske.

Budi dobro bilten

    Copyright 2021, Be Well

    Copyright 2021, Be Well