Kolposkopija je dijagnostička metoda posmatranja vulve, vagine i cerviksa (grlića maternice) kolposkopom, specijalno konstriusanim pokretnim mikroskopom uz velika uvećanja (od 3,5 do 40 puta).
Riječ kolposkopija nastala je od riječi starogrčkog porijekla – kolpos što znači svod, rodnica i riječi scope što znači posmatrati.
Kako izgleda kolposkopski pregled?
Kolposkopski pregled traje 10-15 min i bezbolan je. Kolposkopija izgleda kao redovni ginekološki pregled i uzimanje PAPA testa. Obavlja se u ležećem položaju na ginekološkom stolu. Prilikom pregleda ginekolog koristi metalni spekulum (posebno dizajniran ginekološki instrument) koji se postavi u vaginu kako bi se prikazao grlić maternice, a zatim uz pomoć LED svjetlosti gleda unutrašnjost rodnice.
Priprema za kolposkopiju
Kolposkopija se ne radi tokom mjesečnice, a kako biste se pravilno pripremili za kolposkopski pregled preporučuje se izbjegavanje korištenja tampona i vaginaleta, kao i apstinencija od spolnih odnosa bar dva dana prije pregleda.
Kome se preporučuje kolposkopija?
Preporuka je da kolposkopski pregled treba da obave pacijentkinje:
• sa abnormalnim PAPA testom
• sa mikroskopski sumnjivim izgledom grlića maternice
• kod kojih grlić kontaktno krvari
• koje imaju pojačan iscjedak čiji uzrok ostaje nepoznat i nakon prethodne dijagnostike i terapije
U rizične grupe pacijentkinja ubrajaju se one koje:
• konzumiraju cigarete
• rano stupaju u seksualne odnose
• imaju pozitivnu porodičnu anamnezu
• imaju dijagnostifikovanu HPV infekciju (naročito su visokorizični HPV 16 i 18)
Kolposkopija se koristi za dijagnostiku:
• prekancerogenih promjena epitela cerviksa (displazije ili CIN)
• cervikalnih karcinoma
• genitalnih bradavica
• upalnih promjena grlića maternice (cervicitis)
• prekancerogenih i kancerogenih lezija epitela vagine
• prekancerogenih i kancerogenih promjena vulve
Kolposkopija grlića maternice
Redovni ginekološki pregledi najbolji su način za smanjivanje mogućnosti razvoja najtežih bolesti, a kolposkopija je jedna od najpouzdanijih metoda za rano otkrivanje malignih oboljenja. Jedna od bolesti koja se često javlja kod žena, a koja se može uspješno izliječiti ukoliko se na vrijeme primijeti, jeste karcinom grlića maternice. Karcinom grlića maternice je u većini slučajeva uzrokovan Humanim Papiloma Virusom (HPV), a PAPA test je osnovna metoda za otkrivanje promjena koje uzrokuje HPV. Ukoliko nalaz PAPA testa nije uredan, radi se kolposkopija grlića maternice kako bi se ustanovilo stanje promjena na grliću. Pacijentkinja koje su u povećanom riziku od karcinoma grlića maternice su su one koje su rano stupile u seksualne odnose i koje imaju pozitivnu porodičnu anamnezu (neko u porodici je već bolovao od karcinoma).
Jednostavna i proširena kolposkopija
Kolposkopija može biti jednostavna i proširena. Prilikom jednostavne kolposkopije posmatraju se vulva, vagina i grlić maternice bez upotrebe reagenasa. Proširena kolposkopija podrazumijeva kolposkopski pregled prilikom kojeg se koriste reagensi – sirćetna kiselina i jodni rastvor po Lugolu.
Kao rezultat aplikacije reagensa sirćetne kiseline ocjenjuje se:
1. negativna reakcija višeslojnog pločastog epitela – ne mijenja svoj izgled nakon aplikacije
2. pozitivna reakcija kada dolazi do različitog stepena acidobijeljenja
Kao rezultat aplikacije reagensa jodnog rastvora po Lugolu – tzv. SCHILLEROV TEST
1. jod pozitivna reakcija – znak da se jod iz otopine u cjelosti veže za zdrav epitel
2. bolestan epitel, epitel pod upalom, degenerativni epitel – ne prima jod zbog poremećaja glikoneogeneze i označava se kao jod negativno polje
Kolposkopija u trudnoći
Ponekad je neophodno uraditi kolposkopiju u trudnoći, kada ginekolog uvidi da za to postoje razlozi. Kolposkopija u trudnoći nije štetna i ne može ugroziti bebu, a pored toga prednost kolposkopskog pregleda je ta što se epitel tokom trudnoće izvrne i postane dostupniji pregledu. Pojava krvarenje nakon pregleda nije neuobičajena i ne treba da predstavlja razlog za strah.
Kolposkopski pregled u trudnoći posebno treba učiniti ukoliko je:
• Pozitivan PAPA test
• Izmijenjen grlić materice koji se vidi pregledom,
• Prisutno krvarenje tokom trudnoće koje se ne može objasniti
• Prisutna HPV lezija (lezija izazvana Humanim Papiloma virusom)
Šta nakon kolposkopije?
Ukoliko tokom kolposkopije nije rađena biopsija, nema nikakvih restrikcija u fizičkoj aktivnosti i pacijentkinje se mogu odmah vratiti svojim svakodnevnim aktivnostima. Nakon kolposkopskog pregleda može se osjetiti lagano peckanje, kao i pojava braon iscjetka, te se preporučuje korištenje pamučnih uložaka.
Rezultati kolposkopije
U slučaju kada se ne radi biopsija, nalaz kolposkopije pacijentkinje dobiju odmah. Na nalazu budu obilježene ili zapisane promjene koje je ginekolog prilikom pregleda uočio. Kada se radi biopsija, patohistološki nalaz se čeka neko vrijeme i potrebno je doći na kontrolni pregled.
Nalaz biopsije može biti uredan ili ukazivati na neke od prekanceroznih promjena vrata maternice ili na karcinom vrata maternice. U slučaju urednog nalaza, sama biopsija može biti i terapijska metoda ako je prilikom biopsije izrezana čitava promjena, a rubovi bioptata su čisti. S druge strane, kada nalaz biopsije pokazuje prekancerozne promjene ili karcinom vrata maternice, pacijentkinje se, u zavisnosti od stepena pronađenih promjena, upućuju na dalje terapijske i dijagnostičke metode.
Kolposkopski pregled u klinici Be Well
Kolposkopija je jedna od najpouzdanijih metoda u ranom otkrivanju malignih oboljenja. Svaka žena treba jednom godišnje obaviti bris na PAPA i kolposkopski pregled koji udruženo daju visok procenat sigurnosti u dijagnostici i prevenciji karcinoma grlića maternice.
U klinici Be Well, u okviru ginekološke ambulante, svakodnevno možete obaviti kolposkopske preglede. Sačuvajte Vaše zdravlje preventivnim pregledima, a do kraja avgusta možete iskoristiti priliku da u našoj klinici obavite kolposkopiju prije korekcije cijene ovog pregleda. Be Well cjenovnik možete pogledati OVDJE.
Budite dobro! 🍀
dr Marijana Lukač, specijalista ginekologije i akušerstva